GameAvant

Spelprofil

Ancient Cities

Är det ditt slags spel?

PC

Välj vad som är viktigt för dig

Är det här ditt slags spel?

Alla frågor är valfria.

Utmaning

Hur ser du på ett svårt spel med många nya försök?

Spelsätt

Hur vill du spela?

Utforskande

Hur vill du hitta vägen?

Utifrån dina val

Välj vad som är viktigt för dig ovan så visas resultatet här.

IGDB

69%

7 betyg

Steam:

64%

1 905 recensioner

Tillgänglighet

Var du kan spela

Steam

29,99 €

Köp

Fakta

Plattformar
PC
Releasedatum
24 mars 2023
Svårighetsgrad
1/5 (uppskattat)
Spellägen
Endast en spelare
Svensk text
Nej
Steam Deck
Spelbar
Mikrotransaktioner
Nej

Vanliga frågor

Vilka plattformar finns Ancient Cities till?
Ancient Cities finns till PC.
Har Ancient Cities co-op?
Nej, Ancient Cities är bara för en spelare.
Finns Ancient Cities på ditt språk?
Inte bekräftat — kolla butikssidan för ditt språk.
Fungerar Ancient Cities på Steam Deck?
Spelbar
Vad kostar Ancient Cities?
29,99 € på Steam.

Spel som liknar Ancient Cities

Se alla spel som liknar Ancient Cities →

Ostriv

City Builder · Historical · Colony Sim · Resource Management · Economy

Spelsida →

Manor Lords

City Builder · Colony Sim · Moddable · Historical · Resource Management

Spelsida →

Banished

City Builder · Colony Sim · Historical · Survival · Strategy

Spelsida →

Workers & Resources: Soviet Republic

City Builder · Historical · Colony Sim · Economy · Moddable

Spelsida →

Pharaoh

City Builder · Historical · Colony Sim · Strategy · Simulation

Spelsida →

Kingdoms and Castles

City Builder · Colony Sim · Historical · Resource Management · Economy

Spelsida →