GameAvant

Spelprofil

Spellcaster University

Är det ditt slags spel?

XboxPlayStationPCSwitch

Välj vad som är viktigt för dig

Är det här ditt slags spel?

Alla frågor är valfria.

Berättelse

Hur mycket story och dialog vill du ha?

Spelsätt

Hur vill du spela?

Tempo

Vad passar dig bäst?

Utifrån dina val

Välj vad som är viktigt för dig ovan så visas resultatet här.

IGDB

79%

5 betyg

Steam:

83%

3 428 recensioner

Tillgänglighet

Var du kan spela

Steam

20,99 €

Köp

Fakta

Plattformar
Xbox · PlayStation · PC · Switch
Releasedatum
15 juni 2021
Speltid
Cirka 16 timmar
Svårighetsgrad
3/5 (uppskattat)
Spellägen
Endast en spelare
Svensk text
Nej
Steam Deck
Spelbar
Mikrotransaktioner
Nej

Vanliga frågor

Hur långt är Spellcaster University?
Cirka 16 timmar för att klara huvudhistorien.
Vilka plattformar finns Spellcaster University till?
Spellcaster University finns till Xbox · PlayStation · PC · Switch.
Har Spellcaster University co-op?
Nej, Spellcaster University är bara för en spelare.
Finns Spellcaster University på ditt språk?
Inte bekräftat — kolla butikssidan för ditt språk.
Fungerar Spellcaster University på Steam Deck?
Spelbar
Vad kostar Spellcaster University?
20,99 € på Steam.

Spel som liknar Spellcaster University

Se alla spel som liknar Spellcaster University →

Oxygen Not Included

Colony Sim · Base Building · Resource Management · Management · Simulation

Spelsida →

Ostriv

Colony Sim · Base Building · Economy · Management · Resource Management

Spelsida →

Against the Storm

Colony Sim · Base Building · Economy · Management · Resource Management

Spelsida →

Kingdoms and Castles

Colony Sim · Base Building · Economy · Management · Resource Management

Spelsida →

Supermarket Simulator

Economy · Management · Simulation · Immersive Sim · Resource Management

Spelsida →

Offworld Trading Company

Colony Sim · Economy · Base Building · Management · Resource Management

Spelsida →